سایت در حال بارگذاری است ...

گزارش كارآموزي در شركت ذوب فلزات زنديه

عنوان کارآموزی: گزارش كارآموزي در شركت ذوب فلزات زنديه 

محل کارآموزی: شركت تكنيك كاران 

فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)

تعداد صفحات: 50

فهرست مطالب

تاریخچه ۱
ماسه قالبگیری ۳
منشاء پیدایش ماسه در طبیعت ۵
هوازدگی ۷
عوامل موثر در هوازدگی ۱۱
انواع ماسه های طبیعی ۱۳
آماده سازی ماسه ۱۴
خواص فیزیکی ماسه قالبگیری ۱۷
قالبگیری قطعات آلومینیومی (دو درجه ای) ۲۷
ذوب ریزی ۳۱
انواع بوته ۳۲
مذاب مصرفی ۳۶
قسمتهای مختلف کوره زمینی ۳۶
انواع مدل ۳۷
چدن ریزی ۳۸
افزودن منیزیم به مذاب ۴۰
قالبگیری قطعات سنگین ۴۴
قالبگیری قطعات سبک ۴۵
ذوب ۴۷
انواع سلاکس ۴۷
مخلوط کن ماسه CO2 48
تاثیر سرعت سرد کردن بر روی اعوجاج ۵۴
نتایج ۵۰
اهمیت سرعت های سرد کردن بر چقرمگی فولادهای کار گرم ۵۴
تاثیر سرعت سرد کردن به چفرمگی قالب ۵۵
بهداشت و ایمنی در واحدهای ریخته گری ۵۷
کلیاتی راجع به مواد منتشره ۵۷
نوع سوخت مورد استفاده ۵۹
تنظیم مشعل ۵۹
روشهای تهویه برای کوره های شعله ای ۶۰
مواد منتشره از کوره های ذوب در فرایند تولید فلزات غیر آهنی ۶۱
برنج ، برنز و سایر آلیاژهای مس ۶۱
آلیاژ آلومینیوم و منیزیم ۶۴

تاریخچه :

این شرکت ریخته گری در سال ۱۳۶۸ آغاز به کار کرده است . از همان ابتدا کار خود را با ذوب آلومینیوم توسط یک کوره زمینی شروع کرده و درصدد بود تا بتواند محصولات تولیدی خود را هر چه بیشتر توسعه داده و در زمره شرکت های ریخته گری مطرح ایران قرار دهد این شرکت با تولید قطعات ریختگری سبک وزن آلومینیومی کار صنعتی خود را شروع کرد و هم اکنون علاوه بر ذوب آلومینیوم ،چدن داکتیل یا SG نیز توسط کوره های دوار ذوب کرده و قطعات مختلف صنعتی را تولید و به بازار عرضه می کند. امروزه ذوب چدن بسیار زیاد در صنعت مطرح است و روز به روز قطعات مختلف را با آلیاژهای متفاوت چدن ریخته گری شده و عرضه می شوند.

۱- اره چدنی – لوله های چدنی (در سایزهای مختلف )– دریچه فاضلاب(در سایزهای مختلف) – پمپ – واترپمپ – رنده – منی فولد – اگزوز – سر سیلندر- قطعات سایپا دیزل-

تجهیزات شرکت :

۱- ۲ عدد کوره زمینی

۲- تعداد ۷ عدد کوره دوار

۳- جرثقیل ذوب ریزی

۴- بوته های مختلف با ظرفیت ههای متفاوت

۵- دستگاه مخلوط کن ماسه Co 2

۶- دستگاه آلات تراشکاری

۷- ریل مخصوص بوته

۸- دستگاه شات بلاست
محصولات شرکت

۱- لوله های چدنی شامل زانویی –سه راهی و ….

۲- اره های چدنی

۳- دریچه های فاضلاب

۴- پمپ

۵- واتر پمپ

۶- رنده

۷- منی فولد

۸- اگزوز

۹- سر سیلند

۱۰- قطعات مختلف سایپا دیزل

۱۱- کلاهک چراغ

۱۲- پایه صندلی

۱۳- پوسته گیربکس شیرهای گاز با اینچ بالا

این کارخانه دارای قسمتهای زیر می باشد :

۱- محل تولید قطعات ،آلومینیومی

۲- گود ماسه دان جهت قالبگیری قطعات آلومینیومی

۳- محل تولید قطعات چدنی کوچک

۴- محلی برای قرارگیری کوره های دوار

۵- انبار مخصوص مواد اولیه ریخته گری

۶- گود ماسه دان بزرگ برای قالبگیری قطعات چدنی سبک

۷- قسمت تولید قطعات چدنی سنگین وزن

۸- قسمت تراشکاری

ماسه قابگیری

بخش عمده تولید قطعات ریختگری در قالب های ماسه ای انجام می شود برای تولید یک تن قطعه ریختگی ممکن است به ۴ تا ۵ تن ماسه قالبگیری نیاز باشد.نسبت ما بین مقدار ماسه – فلز می تواند از ۱۰ به ۱ تا ۱ به ۲۵/۰ متفاوت باشد که این نسبت به اندازهقطعات ریختگی و روشن قالبگیری مورد استفاده ،بستگی دارد . در هر حال مقدار ماسه ای که باید دریک کارگاه ریخته گریبا ماسه نگهداری شود زیاد است و کیفیت آن نیز باید کنترل شود تا قطعات ریختگی سالم تولید شود.

انواع مختلفی از ماسه برای قالبگیری به کار می رود فرآیند های ریخته گری در ماسه (Sand – Casting Processes) متنوع هستند و هر یک بااستفاده از قالب های تهیه شده از ماسه تر (green sand) ماسه خشک (dry sand) ،ماسه ماهیچه (core sand) ، ماسه با چسب سیمان .

(Cement – bonded sand) ،ماسه قالبگیری پوسته ای (shell – molding sand) و قالبگیری بدون درجه (Flaskless molding) و نظایر آنها ،انجام می شود . شکل (۱)مقابل قالب هایی را که برای ریخته گری قطعات فولادی تهیه شده است نشان می دهد. در تصویر (۲) دیگر قالبگیری در گودال که از طریق مونتاژ ماهیچه های ماسه ای بزرگ آماده شده است ملاحظه می شود.
منشأ پیدایش ماسه در طبیعت

در بسیاری ا زنقاط پوسته جامد کره زمین محل هایی را می توان یافت که در آنها تجمعی از ماسه وجود دارد . اینگونه محل ها که به معدن طبیعی ماسه موسوم هستندبواسطه عوامل مختلفی بوجود آمده اند . در معادن مختلف طبیعی می توان ماسه هایی با شکل و اندازه و جنس متفاوت یافت . ماسه در زمره سنگهای رسوبی است که طی فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین وبر اثر یک سلسه . تحولات بواسطه خرد شدن و تجزیه سنگ ها و سپس انتقال و رسوب گذاری پدید آمده است . فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین شامل فرآیند های تخریبی و فرسایشی (erosion) مختلفی است که طی آنها خرد شدن و تجزیه و تفکیک شدن و سپس حمل (transpor tation) مواد به نقاط دیگر انجام می شود. بنابراین در ابتدا تحولات تخریبی – فرسایشی باعث خود و ریز شدن ،تجزیه و تفکیک شدن سنگ ها می شود و سپس عوامل دیگر ذرات را به مناطق دیگر جابجا می کنند و بر اثر رسوب گذاری (depostion) تجمعی از شن ، ماسه ، خاک رس و امثال آنها پدید می آید .

شکل(۳) مقابل نموداری از تحولات و فرآیندهای بیرونی زمین را نمایش می دهد.

فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین که منجربه پیدایش تجمعی از ماسه و امثال آن در نقاط مختلف می شود را می توان با توجه به تحولات و عوامل زیر مورد بررسی قرار داد.
هوازدگی

(Weathering) فرآیندی است که مورد متراکم و پیوسته سطح زمین را به موادی نرم و ناپیوسته تبدیل می کند این فرآیند اثر عوامل فرسایش دیگررا در جابجا کردن مواد آسانتر می کند . به طور کلی «هوازدگی » عبارت است از «خرد شدن » و تجزیه شیمیایی سنگ ها در محل خود به علت تأثیرات آب ،هوا و موجودات زنده .

فرآیند هوازدگی به سه گروه ،هوازدگی فیزیکی،هوازدگی شیمیایی و هوازدگی زیستی تقسیم بندی می شود.

۱- هوازدگی فیزیکی

در این نوع فرآیند هوازدگی ،عوامل فیزیکی باعث خردشدن و متلاشی شدن سنگ ها می شوند .

الف – انجماد آب در شکاف سنگ ها

در اثر یخ بستن آب تقریباً‌ ۹ درصد به حجم آن افزوده می شود و در محیط بسته فشاری معادل ۱۴۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع اعمال می نماید. اگر آب در شکاف سنگ منجمد شود و این عمل به طور مکدر انجام می شود . فشارهای ایجاد شده بیش از مقاومت سنگ است و می تواند سخت ترین و مقاوم ترین سنگ ها را نیز درهم بشکند . شاید مهمترین عامل خرد شدن سنگ ها ، یخ بستن آب در داخل حفره ها و شکاف های آنها باشد.

ب- تغییرات درجه حرارت

اغلب اجسام بواسطه بالا رفتن دما انبساط (expension) و بواسطه کاهش دما انقباض (contraetion) حاصل می کنند. سنگ ها نیز بواسطه تغییرات شبانه روزی یا سالیانه درجه حرارت چنین واکنشی نشان می دهند. انبساط و انقباض مکدر سنگ ها سرانجام به خرد شدن سطحی آنها منجر می شود. زیرا اولاً قابلیت هدایت حرارتی سنگ ها کم است و باز شدن درجه حرارت ،سطح یک سنگ بیش از قسمتهای داخلی آن منبسط می شود و ثانیاً‌ کانیهای گوناگون تشکیل دهنده یک سنگ ،دارای ضریب انبساط حرارتی یکسان نیستند و در نتیجه ، تغییر درجه حرارت موجب می شود که کانیهای مختلف به مقدار متفاوتی تغییر حجم دهند.

تغییرات درجه حرارت به تنهایی عامل مهم هوازدگی نیست بلکه این عامل به همراه آب نقش مهمی را ایفا می کند.

ج – رشد بلورها

اگر محلول نمک ها به هر علتی به داخل شکاف یا منفذ سنگ ها راه یابد و در آنجا متبلور شود . احتمال دارد باعث خرد شدن سنگ شود . اگر چه تبلور یک محلول با انجماد ساده یک مایع کاملاً‌ متفاوت است ولی رشد بلورها در شکاف سنگ ها می تواند اثری شبیه به یخ بستن آب ولی ضعیف تر به جا بگذارد.

د – تشکیل کانیهای جدید

اگر کانیهای یک سنگ به کانیهای جدیدی تبدیل شود و حجم کانیهای جدید پیش از کانیهای اولیه باشد ،این ازدیاد حجم می تواند سبب فشرده شدن ذرات کانیها به یکدیگر و خرد شدن سنگ شود.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات مرتبط ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...