no-img
شبیه سازی، برنامه نویسی، پایان نامه

پایان نامه بررسي نقوش و تزئينات مسجد جامعه يزد، معماری | شبیه سازی، برنامه نویسی، پایان نامه


شبیه سازی، برنامه نویسی، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

DOC
پایان نامه بررسی نقوش و تزئینات مسجد جامعه یزد، معماری
doc
می 11, 2016
۶,۰۰۰ تومان
0 فروش
۶,۰۰۰ تومان – خرید

پایان نامه بررسی نقوش و تزئینات مسجد جامعه یزد، معماری


عنوان: پایان نامه بررسی نقوش و تزئینات مسجد جامعه یزد، معماری

رشته:  پروژه تخصصی دوره کارشناسی‌، معماری

فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)

تعداد صفحه: ۱۱۰

 

فهرست مطالب
– فصل اول
مسجد در معماری ایران
عملکردهای مساجد مختلف
خصوصیات فضاهای کالبدی مسجد
– فصل دوم
مسجد جمعه یزد
مسجد جامع قدیم
مسجد جامع نو
کتیبه‌ها
فضای جلوخان
سردر و پیش درگاه
دهلیز (کریاس)
منار
شبستان شرقی
شبستان غربی
شبستان شاهزاده
صحن داخلی
ایوان اصلی
زیر گنبد
دالانها و شاه نشینهای متصل به ایوان
در و درگاههای شمالی و غربی
پایاب
سنگهای قبر غیره منصوب
کتابخانه
– فصل سوم
تزیین در معماری
انواع تزئینات
کتیبه‌ها
تزئینات هندسی
تزئینات گیاهی
نکاتی راجع به تزئینات
تأثیر رنگ در تزئین معماری
بررسی رنگها
رنگ سفید
رنگ آبی
رنگ قرمز
رنگ زرد
رنگ سبز
کنارهم قرارگیری رنگها
معماری و نگارگری
نگاهی به اشکال هندسی و تطابق آنها با رنگهای اصلی
رنگها در شب
جلوه رنگ در کاشی معرق
طلوع و غروب
مفهوم نقوش
– فصل چهارم
مصالح تزئینات در مسجد جامع یزد
آجر
گچ
سنگ
چوب
کاشی
تاریخچه ظهور و انحطاط
انواع کاشی
مقرنس
پیوست ۱
پیوست ۲
تصاویر پروژه عملی

مقدمه
هنر جوهره‌ای است که در ذات هر ایرانی به فضل الهی به ودیعه نهاده شده است. به همین علت جلوه‌های هنر در تمام مظاهر و مقوله های زندگی ایرانی مانند:‌ معماری، نقاشی ، خط و کتابت ، پارچه‌بافی، قالی وگلیم‌بافی، فلزکاری، سفالگری و …… در طول تاریخ بروز و ظهور داشته و دنیایی از زیباییها، ذوق، خلاقیت و ابتکار را پدید آورده است.
یکی از مظاهر انعکاس هنر ایرانی در معماری این سرزمین است. هنرمند معمار ایرانی، از ابتدای کار و از هنگام بکارگیری آجر که از مصالح اولیه احداث بنا به شمار می‌رفته زیباترین نقشها و طرحها را هنگام احداث دیوارها و پوشش گنبد ها وگوشواره ها، مقرنس‌ها و طاقنماها خلق کرده است و در روند تکاملی آن با گره چینی، گل‌اندازی، گره‌سازی و آجرکاری خفته و رفته، شاهکارهای بی‌نظیری را به وجود آورده است.
هنگام استفاده از گچ با خلق گچبریهایی با نقوش هندسی، گیاهی، دنیایی از خلاقیت را که در دنیا بی نظیر می‌باشد آفریده و در استفاده از چوب برای پنجره ها و درها با بهره‌گیری از فنونی نظیر منبت، مشبک، معرق، کنده‌کاری، خاتم‌سازی و نقاشی روی چوب، اعجاز باور نکردنی را پدید آورده است.
برای تزیین بنا از کاشیهایی نظیر یک رنگ، هفت رنگ، معرق، طلایی و …. شیشه و آیینه در شکلها و رنگها و ابعاد گوناگون، مدد جسته و دنیایی از زیبایی و خلاقیت و هنر را عرضه کرده و همه اینها به همراه حجاریهای زیبا، بنا هایی را در جای جای ایران بر پا و استوار کرده است.

پیشگفتار
مطالب این مجموعه با عنوان بررسی تزئینات و نقوش مسجد جامع یزد گردآوری شده و سعی بر آن بوده تا جایی که متون تاریخی باقیمانده و منابع و سوابق تاریخی مسجد جامع یزد اجازه داده است به ذکر توضیحاتی راجع به مصالح و کتیبه‌ها و تاریخ بنای آن و تغییرات ایجاد شده بر آن در طول سالیان، بپردازیم.
اگر چه نقوش شکل گرفته بر آن به طور عموم در تمام بناهای اسلامی ایران به چشم می‌خورد ولی خالی از لطف نبود که به بررسی تزئینات این مجموعه بپردازیم زیرا مجموعه بنای مسجد جامع یزد در شهری است که دارای بافت سنتی دست نخورده‌ای نسبت به بناهای شهرهای دیگر است، با این حال بناهای باستانی و اسلامی ایران همگی دارای لطف خاص خودشان هستند که معماران تلاشگر و هنرمند با اطلاعات و دانش معماری بالا به تأسیس بناها همت گمارده‌اند.
حال چه به صورت تحقیق دانشگاهی یا هر عنوان دیگری قطعاً علاقه و توجه شخصی و میل به دانستن در مورد این مطلب مرا بر آن داشت تا مروری هر چند اندک بر این پیشینه عظیم تاریخی داشته باشم و به این مسیر رنگارنگ قدم گذاشته و هنر گوشه دیگری از این سرزمین را ورق بزنیم، وارد فضای زیبا و ملکوتی شویم از داخل مقرنسها عبور کنیم و ایوانها را پشت سر گذارده و راه پر پیچ و خم نقوش اسلیمی و ختایی را گرفته از داخل بوته‌ها گذشته و مناره ها را دور بزنیم تا شاید نفحه‌ای از روح خلاق و ذوق هنری معمار و نقشبند این بنا از روح خسته ما گذر کند و جانی تازه به ما ببخشد.
به هر حال دیدن و مشاهده کردن این گونه هنرهای تاریخی که از سالیان باقی مانده شاید تلنگری باشد برای تمامی از تلاش افتادگان راه هنر و بروز خلاقیت و پشتکار.ads

درباره نویسنده

admin 785 نوشته در شبیه سازی، برنامه نویسی، پایان نامه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Secured By miniOrange