سایت در حال بارگذاری است ...

معماري براي شهر سنندج، معماری

عنوان: معماري براي شهر سنندج، معماری

رشته:   معماري و شهرسازي –كارشناسي

فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)

تعداد صفحه: 50

در شهر سنندج طبق نتايج همدماي مؤثر 77 درصد اوقات سال احساس سرما وجود دارد و حدود 3 درصد شرايط گرم وجود دارد و حدود 20 درصد آسايش حرارتي برقرار است . بنابراين اولويت معماري در شهر سنندج مقابله با سرماي هوا در طول سال مخصوصاً فصل پاييز و زمستان مي باشد . در مرحله دوم بايد تا حد امكان با گرماي طاقت فرسايي تابستان مقابله نمود. بجز پيشنهادات كه در معيار ماهاني براي شهر سنندج شده است مي توان پيشنهادات زير را براي بيشتر كردن محدوده آسايش حرارتي بكار برد .
الف )‌در خصوص مقابله با سرما پيشنهادات زير را مي‌توان بكار برد :
پيشنهاد اول :
فضاهاي داخلي ساختمان از همديگر تفكيك شود و هر كدام به اندازه‌ مورد نياز گرم شوند – مثلاً لزومي ندارد كه به طور دائم اتاق خواب يا حمام و بعضي فضاهاي غير ضروري را گرم نگه داريم . همچنين مي توانيم به وسيله نصب در ، در بين فضاي داخلي منزل و راه پله‌اي كه به بالا مي رود از اتلاف گرما جلوگيري نمود.
پيشنهاد دوم :
استفاده از پنجره هاي كه در سقف منازل تعبيه مي شوند براي ورود به نور خورشيد در فصل زمستان مفيد هستند ولي شكل استفاده از اين پنجره ها در فصل تابستان با عبور نور و انرژي خورشيد به داخل منازل باعث گرم شدن فضاي داخلي ساختمان مي شوند. براي ا مقابله با گرماي ورودي از اين پنجره ها در فصل تابستان بايد از سايه بانها استفاده شود . البته تعبيه يك دريچه قابل باز و بسته شدن در اين پنجره ها مي تواند جهت ايجاد كوران در فضاي ساختمان براي فصل گرم مؤثر باشد .
پيشنهاد سوم :
استفاده بهينه از وسايل گرماي زاي داخل ساختمان مي تواند اتلاف انرژي را به حداقل برساند براي نمونه مي توان امتداد لوله را در فضاي منزل طولاني تر كرد تا هواي گرم تر ديرتر به خارج منزل هدايت شود يا ميتوان با گذاشتن يك مخزن آب كنار بخاري از گرماي مخزن آب استفاده كرد . در نهايت با درزگيري روزنها و استفاده از پنجره هاي دوجداره مي توان اتلاف حرارت را به حداقل رساند .
ب) درباره مقابله با گرما در ماههاي تابستان نيز مي توان روشهاي زير را به كار برد :
اول : مي توان با كاشت درختان خزان دار در فصل تابستان از سايه مناسب آنها استفاده نمود و نيز با تعيين محل مناسب غرس درخت از قدرت خنك كنندگي آن در فصل تابستان بهره مند شده و از چشم اندازي زيبا آن استفاده كرد . در غرس درختان بايد فضاي بين آنها در نظر گرفته شود تا در طول شب اشعه موج بلند زمين بدون برخورد با مانعي حرارت را دفع كند . براي جريان بهتر هوا در فصل تابستان بهتر است زيردرختان خلوت نگه داشته شوند.
دوم: ساخت منازل دو يا چند طبقه براي كمتر شدن مساحت سطوحي كه در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند مفيد است همچنين ايجاد بافت بهم چسبيده و متراكم جهت دريافت هر چه كمتر انرژي خورشيدي مؤثر است ضمناً با ايجاد برآمدگي روي لبه بام و پنجره ها مي توان از نفوذ بيش از حد نور و حرارت خورشيد به منازل جلوگيري كرد .
نتيجه گيري نهايي درباره ميزان آسايش اقليمي
براي بدست آوردن ميزان آسايش اقليمي در شهر مورد مطالعه از 3 معيار آسايش روش اولگي ، گيوني و ماهاني استفاده گرديده در شاخص آسايش اولگي مواقع نسبتاً‌ناراحت تا كاملاً ناراحت به عنوان ناراحتي حرارتي تلقي مي گردد.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات مرتبط ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...